Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

BlogAnksiyete Nedir?

Dilimizde endişe, kaygı, bunaltı, tasa, sıkıntı, korku, hatta dehşet ve panik sözcükleriyle tanımlanan anksiyete, psikiyatrik olarakta temel duygudurumlardan biridir. Birçok farklı ruhsal hastalıkta belirti olarak görülen anksiyete bireyin gündelik hayatında ‘’normal’’ koşullarda da varolur. Bu durumda anksiyete kişiyi risk ve tehlikelerden koruyan bir sinyal işlevi görür. Doğal anksiyete olarak adlandırılan bu dürtü sayesinde, trafikte yaşanacak herhangi bir tehlikeli durumda direksiyona ani müdahale etme, sınavda daha iyi performans sergileme gibi durumlara yardımcı olmaktadır. Aslında kaygılanmak, günlük hayatta sorunlarla baş edebilmek ve hayati durumlarla karşılaşıldığında hızlı karar verebilmek için gereklidir.

Belli bir düzeyde anksiyete, öğrenmeyi kolaylaştırırken, aşırı düzeyde olduğunda dikkat, yoğunlaşma ve belleği olumsuz etkileyerek öğrenmeyi zorlaştırır. Anksiyete bozuklukları toplumda en yaygın olarak görülen ruhsal hastalıklardır. Toplam örnekleminde en sık görülen anksiyete bozuklukları özgül fobiler ve sosyal fobi, en seyrek görülen ise obsesif kompulsif bozukluktur.

Anksiyete bozuklukları farklı şekillerde ortaya çıkar ve genellikle teşhis açısından farklıdır.

Anksiyetede belirtiler ve semptomlar


-Gergin, huzursuz hissetmek
-Yaklaşan bir tehlike, panik veya kıyamet duygusuna sahip olmak
-Kalp atış hızının artması
-Hızlı nefes alma
-Terlemek
-Zayıf veya yorgun hissetmek
-Mevcut endişeden başka bir şey hakkında konsantre olmakta veya düşünmekte güçlük çekmek
-Uyumakta güçlük çekmek
-Gastrointestinal sorunları yaşamak
-Endişeyi kontrol etmekte güçlük çekmek
-Kaygıyı tetikleyen şeylerden kaçınma dürtüsüne sahip olmak

Birkaç tür anksiyete bozukluğu vardır


-Agorafobi,paniğe kapılmanıza ve kendinizi kapana kısılmış, çaresiz veya utanmış hissetmenize neden olabilecek yerlerden veya durumlardan korktuğunuz ve sıklıkla kaçındığınız bir tür anksiyete bozukluğudur.

-Tıbbi bir duruma bağlı anksiyete bozukluğu, doğrudan bir fiziksel sağlık sorununun neden olduğu yoğun anksiyete veya panik semptomlarını içerir.

-Yaygın anksiyete bozukluğu, sürekli ve aşırı kaygıyı ve aktiviteler veya olaylar hakkında endişeyi içerir - hatta sıradan, rutin sorunlar. Endişe, gerçek durumla orantısızdır, kontrol edilmesi zordur ve fiziksel olarak nasıl hissettiğinizi etkiler. Genellikle diğer anksiyete bozuklukları veya depresyonla birlikte ortaya çıkar.

-Panik bozukluğu, dakikalar içinde zirveye ulaşan ani yoğun anksiyete ve korku veya dehşet duygularının tekrarlanan olaylarını içerir (panik ataklar). Yaklaşan kıyamet, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya hızlı, çırpınan veya çarpan kalp (kalp çarpıntısı) gibi hisleriniz olabilir. Bu panik ataklar, tekrar olmaları konusunda endişelenmenize veya meydana geldikleri durumlardan kaçınmanıza neden olabilir.

-Seçici mutizm, çocukların okul gibi belirli durumlarda, evde yakın aile üyeleriyle ev gibi başka durumlarda konuşabildiklerinde bile sürekli olarak konuşamamalarıdır. Bu, okula, işe ve sosyal işleyişe müdahale edebilir.

-Ayrılma anksiyetesi bozukluğu, çocuğun gelişim düzeyi için aşırı olan ve ebeveynlerden veya ebeveyn rollerine sahip diğerlerinden ayrılmayla ilgili anksiyete ile karakterize edilen bir çocukluk bozukluğudur.
-Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi), utanç duyguları, özbilinç ve başkaları tarafından yargılanma veya olumsuz olarak görülme endişesi nedeniyle yüksek düzeyde kaygı, korku ve sosyal durumlardan kaçınmayı içerir.

-Spesifik fobiler, belirli bir nesneye veya duruma maruz kaldığınızda ve ondan kaçınma arzusuyla karşılaştığınızda büyük bir endişe ile karakterizedir. Fobiler, bazı insanlarda panik ataklara neden olur.

-Madde kaynaklı anksiyete bozukluğu, ilaçların kötüye kullanılması, ilaç alınması, toksik bir maddeye maruz kalma veya uyuşturucudan çekilmenin doğrudan bir sonucu olan yoğun anksiyete veya panik semptomları ile karakterizedir.


Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?


Anksiyete genellikle terapi, ilaç tedavisi veya her ikisi kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilir.

İnsanlar, kendi özel kaygılarına göre uyarlanmış konuşma terapisine girebilirler. Bilişsel davranışçı terapi, anksiyete bozuklukları için en etkili seçeneklerden biridir. Uygulama, hastalara nasıl tepki verdiklerini değiştirmek için çarpık düşünce kalıplarına meydan okumayı öğretir. Sosyal anksiyete, hastaların güvenli ve kademeli olarak korkularına maruz kaldıkları ve artık onlardan kaçınmadıkları maruz kalma terapisiyle hafifletilebilir.Farkındalık meditasyonu, bazıları için başka bir etkili tekniktir.

İlaç tedavisi, hastaların kaygılarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir, ancak altta yatan durumu tedavi edemezler.

Kaygıyı Yönetmek İçin Basit Stratejiler


Yaşam tarzı değişiklikleri, anksiyete duyguları yaşayan ancak klinik tanı için eşiği karşılamayan kişilere yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak, iyi uyumak ve tüketilen kafein ve alkol miktarını sınırlamak gibi alışkanlıkların hepsi yardımcı olabilir.

Araştırmacılar giderek artan bir şekilde farkındalık meditasyonunun da başarılı bir teknik olduğunu savunuyorlar. Derin nefes almak, kişinin düşüncesini yargılamadan gözlemlemek ve kontrolünün sınırlarını kabul etmek gerginlik duygularını azaltabilir.

Kişinin kaygısını tetikleyen koşulları belirlemek ve ardından endişeli veya mantıksız düşüncelere karşı itmek, geleceğe daha iyi hazırlanmış hissetmesine yardımcı olabilir.

Ne tür bir kaygınız olursa olsun, tedavi yardımcı olabilir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeli?


Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

-Çok fazla endişelendiğinizi hissediyorsunuz ve bu işinize,ilişkilerinize veya hayatınızın diğer kısımlarına müdahale ediyor
-Korkunuz, endişeniz veya endişeniz sizi üzüyor ve kontrol etmesi zor;
-Depresyonda hissediyorsanız, alkol veya uyuşturucu kullanımında sorun yaşıyorsanız veya anksiyete ile birlikte başka akıl sağlığı sorunlarınız varsa;
-Kaygınızın fiziksel bir sağlık problemiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyorsunuz;
-İntihar düşünceleriniz veya davranışlarınız var - bu durumda derhal acil tedavi alın.
Endişeleriniz kendiliğinden geçmeyebilir ve yardım istemezseniz zamanla daha da kötüleşebilir. Kaygınız kötüleşmeden önce doktorunuza veya bir akıl sağlığı sağlayıcısına görünün. Erken yardım alırsan tedavi etmek daha kolay.