Ebeveyn Terapisi Almak Çocuklara Yardımcı Olabilir

Ebeveyn Terapisi Almak Çocuklara Yardımcı Olabilir

BlogEbeveyn Terapisi Almak Çocuklara Yardımcı Olabilir


Oğullarımdan biri küçükken geceleri şiddetli anksiyete geliştirmeye başladı. Doğum günü yaklaşmıştı. Onun için tam olarak ifade etmesi zordu ama bana bu geçişle ilgili bir şeyin onu korkuttuğunu söyledi; yeni çağına girdikten sonra her şeyin değişeceğini düşünüyordu.


Ona ne söylersem söyleyeyim - kendisinin ve hayatının aynı olacağına ve bu yaşın sadece bir sayı olduğunu anlatsamda- korkuyu ve endişeyi gideremedi. Ayrıca haftada birkaç kez kabus görmeye başladı.


Ruh Sağlığınız ve Çocuğunuz Arasındaki Bağlantının Kurulması

O zamanlar ailemiz çok şey yaşıyordu. Kocamın aşırı iş yoğunluğu vardı - işte panik atak bile geçirmişti. Hepsi beni endişelendiriyordu. Daha önce kontrol altında olan bir anksiyete bozukluğum vardı ama eşimin kaygısı ve iş istikrarsızlığı da beni tetikliyordu.

Oğlumun garip davranışlarının, geçmesi gereken bir tür gelişimsel değişimden kaynaklanan "sadece bir aşama" olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Çocuklar o kadar çok değişiklik geçirirler ki bunlardan bir tanesi diye düşünmüştüm. Ama oğlum yoğun kaygı belirtileri yaşıyordu - onda daha önce hiç görmediğim bir şey - ve deneyimleri ile aile birimimizin genel ruh hali arasındaki bağlantıyı görmek zaman aldı.


Kendi Ruh Sağlığı Mücadelelerinizle Başa Çıkmak Çocuklarınıza Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Gerçek şu ki, kendi iş stresime o kadar sarılmıştım ki, süper stresli ebeveynlerle bir evde yaşamanın oğluma zarar verdiğini görmek zordu.


Çevrimiçi terapiye oğlumun doğum gününden kısa bir süre sonra başladım (neyse ki doğum gününü nispeten zarar görmeden atlattı!). Dahaİyiyim’de psikologların özgeçmişlerini inceleyerek bir online psikolog seçtim çünkü serbest yazarlık kariyeri, gönüllü bir iş ve iki küçük çocukla uğraşmaya çalışan çok meşgul bir ebeveyndim (evet, kendimi fazla adamak problemimin bir parçası olduğu ortaya çıktı).


Sonunda tüm duygularımı çözecek, tüm korkularımı ve endişelerimi paylaşacak bir psikoloğa sahip olduktan sonraki birkaç hafta içinde çok daha iyi hissetmeye başladım. Kocamı da online terapiyi denemeye ikna ettim. Psikoloğu (doktoru tarafından yazılan ilaçlarla birlikte) paniğe kapılmasına ve işiyle ilgili duygularını çözmesine yardım etti.


Beni şaşırtan şey, ikimiz de daha iyi hissetmeye başladıkça ve evimiz daha az yoğun stresli bir ortam olmaya başladığında, oğlumun kaygısının ortadan kalktığını gördük. Genelde daha dengeli ve daha mutlu görünüyordu.


Çocuğunuzun Tedaviye İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Eşim ve kendim için bir psikolog ararken, oğlum için de bir psikolog aramaya başladım. Bu kolay bir görev olmadı. Terapistleri çocuklar için bulmak o kadar kolay değil. Bundan dolayı ona bir terapist bulmayı bir süre erteledim. Sadece bu da değil, oğlum bir terapiste görünmeye ciddi şekilde direndi.


Planım, kendi zihinsel sağlığımla başa çıkmak ve ardından oğlumun bir psikoloğa olan ihtiyacını yeniden değerlendirmekti. Evimiz yaşamak için daha uyumlu bir yer haline geldikten sonra artık bir psikoloğa ihtiyacı yokmuş gibi hissettim.

Kaygısı kontrolden çıkmış olsaydı, kesinlikle ona bir psikolog bulurdum. Uzmanlar, çocuğunuzun uykuyu, okulu ve normal işleyişini engelleyen zihinsel sağlık semptomları gösterdiğinde, çocuğunuz için terapi arama zamanının geldiğini söyler. Hala çocuk terapistlerinin elimde olduğu bir liste var, oğlum tekrar şiddetli anksiyete belirtileri gösterirse ya da sadece ilgilenmek için bir terapiste ihtiyaç duyarsa aramaktan çekinmeyeceğim.