Ebeveyn Terapisi

Bazen ebeveyn olarak ne yapacağımızı bilemiyoruz;destek alacağımız bilirkişiye ihtiyaç duyabiliyoruz. Ebeveyn danışmanlığı, ebeveynlik sorunları hakkında konuşmak ve ne tür bir ebeveyn olmak istediğinize karar vermek için mükemmel bir yerdir. Psikoloğunuz size ve çocuklarınıza önem verir; ebeveynlik yolculuğunuzda size yardımcı olmak ve rehberlik etmek için oradadır.Dahaİyiyim’de bir psikolog seçip ve bir ebeveyn olarak mücadeleleriniz hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz.

Ebeveyn Danışmanlığı/Terapisi Nedir?

En basit düzeyde, ebeveyn terapisi olarak da adlandırılan ebeveyn danışmanlığı, sadece "çocuğunuza yardımcı olmaktır". Bu terapi şekli aynı zamanda tüm sevdiklerinizi, sizi ve eşinizi, sizi ve çocuğunuzu veya sadece sizi de kapsayabilir. Ebeveyn olmak, yaşadığınız en ödüllendirici aynı zamanda en fazla yorucu deneyim olabilir. Çocuğunuza yürümeyi, konuşmayı ve hatta tuvalete gitmeyi öğrettikten sonra, onlara nasıl sohbet edileceği veya çatışmayı nasıl yöneteceği gibi yaşam becerilerini öğretmeye devam edersiniz. Mevcut ebeveynlik kitaplarının sayısıyla (her biri çocuğunuzu yetiştirmek için mükemmel bir yol bulduğunu iddia ediyor), bunalmanız veya kafanızın karışması çok normal. Ebeveyn danışmanlığı, önyargı olmaksızın size bilgi, rehberlik, araçlar ve duygusal destek sağlamayı amaçlayan bir hizmettir. Ebeveyn danışmanlığı, kendi yararları olan aile danışmanlığından farklı olarak, ebeveyn olarak sizin ailenizin dinamiklerini nasıl etkilediğinize odaklanır. Ebeveyn danışmanlığı, ebeveynlerin kendi içsel ebeveynlik tarzlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olan ve ardından çeşitli sorunların bu stili nasıl etkilediğini derinlemesine anlamaya çalışır. Bir ebeveyn, kendi kişisel sorunlarını nasıl çözeceği bilgisiyle donatıldığında, tüm dikkatini evinde uyumu sürdürmeye, büyütmeye veya yeniden sağlamaya çevirebilirler. Çocuk-ergen danışmanlığıçok önemli ve gerekli olsa da, ebeveynin davranış değişiklikleri yapması tüm hane halkına fayda sağlayacaktır.

İnsanlar arasındaki en önemli ilişkilerden biri; aileleri arasındaki ilişkidir. Ailenizde uyumu sürdürmenin temel yönleri, çocuklarınıza ebeveynlik yapma, kişisel sorunlarınızı yönetme ve anlaşmazlıkları çözme biçiminizdir. Ebeveyn danışmanlığı, size tarafsız rehberlik ve destek sunacak paha biçilmez bir hizmettir; ailenizdeki her bireyin ihtiyaçlarını anlamanıza ve belirlemenize yardımcı olur.

Ebeveyn Danışmanlığına İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aşağıdaki duygulardan iki veya daha fazlasını yaşıyorsanız, ebeveyn danışmanlığına ihtiyacınız olabilir:
• Çocuğunuz veya eşinizle sürekli tartışmanızdan kaynaklanan kaygı.
• Tartışmaktan veya öfke nöbetinden kaçmak için eşinizin veya çocuğunuzun etrafında görünmez olmaya çalışmak
• Çocuğunuzun yıkıcıveya sağlıksız davranışlarını kontrol edemediğiniz için yetersizlik duyguları.
• Çocuğunuz olgunlaştığında duygusal ve davranışsal sorunlarının yoğunlaşacağından korkmak.
• Geçmişteki travmaların çocuğunuzu yetişkinliğe kadar takip etmeye devam edeceğine dair endişeler.
• Geçmiş deneyimlerinizin iyi bir ebeveyn olma becerinizi etkileyeceğinden korkmak.

Ebeveyn Terapisinde/Danışmanlığında Ne Olur?

Bir ebeveyn danışmanlığı oturumu sırasında, siz ve psikoloğunuz belirli hedefler belirlersiniz. Bu hedefler, özel durumunuza bağlıdır. Bununla birlikte, birçok ebeveyn için ortak bir hedef, "yetişkin sorunlarını" sağlıklı bir şekilde ele alıp çözebilmektir, böylece çocukları onlardan olumsuz etkilenmez. Stres faktörleri, kaygı ve zor durumlarla etkili bir şekilde "başa çıkma" becerinizi geliştirmek için, öncelikle gerçekten bir sorun olduğunu kabul etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu aşamayı atlamamak önemlidir. Danışmanlık almak, cesaret ister; sorunlarınıza gerçekçi bir çözüm bulmaya sizi bir adım daha yaklaştırır. İlk danışmanlık oturumu sırasında, ebeveyn danışmanınız/psikoloğunuz"sizi tanımak" ve "buzu kırmak" için zaman harcayacaktır. Daha sonra, neden danışmanlık almaya karar verdiğinizi soracaktır. Daha sonra, psikoloğunuz, danışmanlıkta neyin başarılmasını istediğiniz hakkında konuşacak, gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olacak ve böylece istediğiniz sonucu elde edebileceksiniz. Sonraki seanslar, hedeflerinize ulaşmak, iletişimi geliştirmek ve çatışma çözme becerilerinizi güçlendirmek için çalışacaktır. Psikoloğunuz sizi bazı seanslarda yalnız, bazı seanslarda ise tüm ailenizi görmek isteyebilir. Terapinizin başarılı sonuçlanması için ebeveynlik egzersizlerilerini tamamlamalı ve seanslar sırasında deneyimlerinizi şeffaf bir şekilde paylaşmalısınız.

Ebeveyn Danışmanlığından/Terapisinden Ne Beklenmeli?

Ebeveyn danışmanlığı, kendinizi çocuğunuzla olan ilişkinizde önemli bir çatışma ile karşı karşıya bulduğunuzda güçlü bir araç olabilir.Aşağıda ebeveyn danışmanlığından neler bekleyebileceğinizi tartışacağız.

Ebeveynlik stilleri

Ebeveynlerin çoğu, çocuğun sözlü ve sözlü olmayan iletişim becerilerini öğrenmeye başladığı dönemde kendi iradesine sahip olduğunu kabul eder.

Otoriter Ebeveynlik Stili: Bu tür ebeveynler çocuklarına katı kurallar koyup, bunlara uymalarını beklerler. Eğer kurallara karşı gelinirse ceza yöntemini uygularlar.

Demokratik Ebeveynlik Stili: Bu tür ebeveynlik stilinde de çocuklara kurallar koyulur. Ancak otoriter ebeveynden farklı olarak çocuğa neden kural koyulduğunu anlatıp, gerekirse anlaşmaya vararak bu kuralları oluşturur. Çocuklarını koşulsuz olumlu bir bakışla görerek çocukla ilişkilerini dengelemenin değerini anlarlar. Empati, kabul ve anlayış gösterirler. Genellikle disiplini bir öğretim fırsatı olarak görürler.

Aile dinamikleri de ebeveynlik tarzını etkileyebilir. Bekar ebeveynler, bir çocukla anlaşmazlığa düştüklerinde kendilerini inanılmaz derecede izole hissedebilirler. Bu normal olmasına rağmen ebeveyn için de çok acı verici olabilir.

Çatışmanın kaynağını anlamak, çözüme giden ilk adımdır. Ebeveyn danışmanlığı veya terapisi, ebeveynlik tarzları ne olursa olsun, ebeveyn-çocuk çatışmasını anlamak vebunlarla başa çıkmak için yardıma ihtiyaç duyan ebeveynlere yardımcı olabilir.

Ebeveyn Beklentileri

Ebeveyn-çocuk ilişkisi, ne ebeveyn ne de çocuğun kazanan olamayacağı noktaya geldiğinde, en iyi çözüm genellikle bir adım geri atmak ve hedefleri yeniden değerlendirmektir. Ebeveyn çocuktan ne bekliyor? Makul bir beklenti mi? Çocuğun başka fikirleri veya duyguları varsa ne yapabilir? Bir terapist, ebeveynin beklentilerini yeniden değerlendirmesine yardımcı olabilir. Daha avantajlı bir ebeveynlik tarzını ve belirli davranışlarla başa çıkma tekniklerini öğrenmesine yardımcı olabilirler.

Çatışma Becerilerini Geliştirme

Ebeveyn danışmanlığı size çatışmanın üstesinden gelmek için teknikler öğretebilir - bu da çocuğunuza çatışmanın sağlıklı olabileceğini ve şiddet içeren ve kafa karıştırıcı değil, iletişim için iyi bir açıcı olabileceğini dolaylı olarak öğretir

İyi Ebeveynlik Baskısı

Ebeveynler bazen, sert bir şekilde yargılanacaklarından korktukları için ebeveyn-çocuk çatışmaları için danışmanlığa gitmeye direnirler. Bununla birlikte, danışmanın rolü ebeveynle birlikte çalışmaktır, onlara karşı değil. Terapistler, pozitif değişimi getirecek en fazla güce sahip olan kişinin ebeveyn olduğunun farkındadır. Ebeveynlerin esenliğini, huzurlu bir ev ortamının çok önemli bir parçası olarak görürler.

Terapi Ebeveyn İle Başlar

Çocukla ebeveyn-çocuk çatışması danışmanlığının başladığı bir zaman vardı. Çocuk, oyun terapisi veya hatta bireysel danışmanlık için bir terapiste gidebilir. Bazı çocukların belirli durumlarda hala danışmanlığa gitmesi gerekse de, ebeveyn-çocuk çatışmaları için terapi artık tipik olarak ebeveyne odaklanmaktadır, çünkü ebeveyn makul ve faydalı değişiklikler yapma kapasitesine sahiptir.

Terapi Zaman Alabilir

Ebeveynler terapiye başladıklarında çatışmalardan bunalmış hissedebilirler. Önerileri birkaç kez dinlemeleri ve yerine koymadan önce bunları evde düşünerek zaman geçirmeleri gerekebilir. Bu faktörlerden dolayı, terapinin gözle görülür sonuçlar vermesi biraz zaman alabilir, ancak eninde sonunda başarılı olunacaktır.

Çocuğunuzu Öğrenmek

Ebeveyn, çocukları kadar kendileri hakkında da bilgi edinir. Psikolog, çocuğun henüz kendi başına ifade edemeyeceği veya anlayamayacağı sorunları tespit etmek için ebeveynlere yardımcı olabilir. Çocuğun gelişimsel olarak nerede olduğu ve meydana gelen çatışmayla nasıl ilişkisi olduğu hakkında bilgi getirebilirler. Bu şekilde, ebeveyn danışmanlığı, ebeveyn için başka türlü alamayacakları bir eğitim türü sağlayabilir.

Çatışmanın Tüm Taraflarını Görmek

Terapide, ebeveynlerin çatışmayı sürdürürken oynadıkları rolü belirlemeleri gerekecektir. İlk başta çocuğun sorunun ana kaynağı olduğunu düşünebilirler. Bununla birlikte, kendi davranışlarına daha yakından baktıklarında, çocuğun davranışına verdikleri tepkilerin durumu nasıl etkilediğini görmeye başlayabilirler. Bir ebeveyn çatışmaya katkıda bulunduğunu öğrendiğinde suçluluk veya utanç hissedebilir. Ancak bu, çatışmayı tamamen çözmenin ilk adımı olacaktır.

Ödevler

Çoğu zaman, oturumlar ebeveyn için bir ödevle sona erer. Psikolog, terapi seansını takip eden günlerde ebeveynden çocuğu ile belirli bir durumu tanımlamasını isteyebilir. Başlangıçta ödevler, değişiklik yapmak için herhangi bir şey yapmaktan ziyade ne olduğunu gözlemlemekten oluşur. Daha sonra, görevler, problem davranışı belirlenir belirlenmez çatışmaları çözmeye yönelik olabilir.

Dahaİyiyim, ihtiyaç duyduğunuz desteği ve araçları kendi evinizin konforunda size sağlamaktadır. Randevuya gitmek için trafikte oturmanıza veya gününüzün dışında zaman ayırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Dahaİyiyim, terapiyi yaşadığınız yoğun ebeveynlik yaşamına sığdırmaya çalışırken son derece yardımcı olabilir.