Ergen Terapisi

Ergen danışmanlığı/terapisi; gençlerin duygularını, davranışlarını ve düşüncelerini anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir danışmanlıktır. Bu tür bir danışma, çocukların yetişkinliğe geçişine rehberlik etmede ve kendilerini daha iyi anlamalarında önemlidir. Ergenlik dönemi, bir çocuğun çocukluktan yetişkinliğe geçiş yaptığı dönemdir. Bu dönemde genç yetişkin, çok fazla zihinsel ve fiziksel değişiklik yaşamaya başlar. Fiziksel olarak ergenler vücutlarında değişiklikler görmeye başlarlar, bu süreç ergenlik olarak adlandırılır ve hormonlardaki değişiklikler ruh hallerini ve düşüncelerini etkilediğinden kafalarının karışık olduğu bir zamandır. Çoğu zaman, bu değişiklikler ortaya çıkmaya başladığında, ergenler son derece hassas hale gelirler ve güven seviyelerinde ruh hali değişimleri ve dalgalanmalar yaşamaya başlarlar. Doğru bir şekilde yönlendirilmediklerinde; yanlış yolu takip edip, uyuşturucu, arkadaş baskısı gibi hayatlarını mahvedebilecek olumsuz şeylerin kurbanı olabilirler. Bu nedenle ergenler, duygu ve düşüncelerini ele alan ve sağlıklı yetişkin haline gelmelerine olanak tanıyan danışmanlığı düşünmelidir.

Hangi Durumda Ergen Danışmanlığından/Terapisinden Faydalanmalıyım?

-Stres ve anksiyete
-Depresyon
-Okul ile ilgili sorunlar
-DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)
-Bağımlılık
-Travma yada Taciz
-Sevdiğin birinin kaybı
-Arkadaş ile ilişkiler
-Aile ile ilişkiler
-Fobi veya Korku
-Panik atak
-Öfke problemleri
-Uyku ile ilgili bozukluklar
-Yeme ile ilgili bozukluklar
-Sınav kaygısı
-Obsesif Kompulsif Bozukluk
-Yaşam değişiklikleriyle başa çıkma
-Cinsellik ile ilgili sorunlar
-Koronavirüs salgını

Ergen Danışmanlığından Ne Beklemeliyim?

Günümüz gençleri, önceki nesillerin gençlerinden daha fazla stres altındadır; gelecekte kim olmak istediklerini keşfetmeye çalışırken, arkadaş baskısına ve sosyal medyaya maruz kalmaktadırlar. Bunlara ek olarak, okulda da büyük sorumlulukları vardır ve her yıl çeşitli sınavlara girmeleri gerekir; doğru kariyeri bulma veya doğru üniversiteye girme konusunda endişelenebilirler. Modern dünyamızın tüm stresleriyle birlikte, birçok genç bu zorlukların üstesinden gelirken danışmanlıktan faydalanması mutlaka iyi gelecektir.

Ergen Danışmanlığını Neden Düşünmeliyim?

Unutulmamalıdır ki, gençler yetişkin olmaya başlasalar da hala çok çocuktur. Beyinleri tam olarak şekillenme sürecindedir, bu nedenle henüz karar veremiyorlar veya yetişkinler kadar olgun durumlarla başa çıkamıyorlar. Aynı zamanda vücutları da gelişiyor ve hormonların yan etkileriyle mücadele ediyorlar. Dış stresörlerin eklenmesi, yetişkinlere küçük görünen şeylerle mücadele ediyor olsalar bile, gençleri zorlayabilir. Daha da kötüsü, günümüz gençleri aileleriyle gitgide daha az zaman geçiriyorlar çünkü; ebeveynleri daha uzun saatler çalışırken, gençler ders dışı etkinliklere, sosyal medyaya ve okul çalışmalarına daha fazla zaman harcıyorlar. Stres seviyelerini düşük tutmak için aile ile geçirilen zamançok önemlidir. Aile ile geçirilen zamanın yeterli olmaması, günümüzde gençlerin karşılaştığı zorlukları arttırabilir. Gençler okul, sosyal çevre veya aile stresini etkili bir şekilde idare edemeyecekleri noktaya geldiklerinde, terapi onların başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Araştırmalar 3 gençten 2'sinin terapiden önemli ölçüde yararlandığını gösteriyor. Çocuğunuzun danışmanlığa katılması gerektiğine karar verdiğinizde, onlara sadece mevcut stres faktörleri üzerinde değil, aynı zamanda onları rahatsız eden geçmiş olayların üstesinden gelme şansı da veriyorsunuz.

Ebeveynler İçin Ergen Danışmanlığı Beklentileri

Bir ebeveyn olarak, ergen danışmanlığından ne bekleyeceğinizi bilmek faydalı olabilir. Neler yaşayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Gençler Bile Terapide Mahremiyete Sahiptir Çocuğunuz danışmanlığa başladığında, kendinizin terapiye beklenmediğinizi görünce şaşırabilirsiniz. Terapist-danışan gizliliğini ihlal ettiği için psikoloğun bu seanslarla ilgili bilgileri sizinle paylaşamayacağını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Terapist, ilerleme, teşhis ve yönlendirmeler (varsa) hakkında genel bilgi sağlayabilir, hepsi bu. Çocuğunuz henüz küçükken, terapistin gizlilik kurallarına bağlı olduğu fikrine karşı dirençli hissedebilirsiniz. Ancak bu, çocuğunuzun düşüncelerini ve duygularını sonuçlardan korkmadan açıkça ifade etmesini sağlar. Bu gençler için çok önemlidir çünkü; mahremiyetlerine değer verirler ve genellikle ebeveynlerinden çok az özerklikleri olduğunu hissederler. Terapide dostluk ve güven oluşturmak çok önemlidir. İlk alım seansından sonra (ebeveynlerle veya ebeveynsiz), terapist bir sonraki seansı genci tanımak için geçirebilir. Çocuğunuzun terapistle paylaştığı tüm bilgiler, terapistin yasal olarak bildirmesi gereken bilgiler hariç, gizli kabul edilir. Bu bilgiler, kendilerine veya başkalarına zarar verme niyeti, cinsel veya fiziksel istismar ve intihar düşüncelerini içerir. Ciddi bir sorun varsa, çocuğunuz ihtiyacı olan yardımı alacak ve size de bilgi verilecektir.

Çocuğunuzu Danışmanlık İçin Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Çocuğunuzla terapi hakkında ilk konuştuğunuzda bu duruma istekli görünmeyebilirler. Bu durum normaldir.

Çocuğunuzun terapiye başlamasına yardımcı olmak için aşağıdaki teknikleri deneyin. -Gençler genellikle kendileri için karar alınmasından hoşlanmazlar. Onlara terapiye gitmeleri gerektiğini söylemeden önce, süreç hakkında bilgi verin ve kendilerine fayda sağlayıp sağlamayacağını sorun. Eğer kararı kendisi verirse, terapiden faydalanması daha kolay olur. -Çocuğunuz terapi fikrini kabul etmekte zorlanıyorsa, bir ödül teklif etmeyi düşünün. Örneğin, onlara sadece denemek için tek bir oturuma katılırlarsa, en sevdikleri grubu görmek için bilet alacağınızı söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği bir şey bulun ve karşılığında terapiyi denemeye istekli olup olmadıklarına bakın.

Gençler yetişkinliğe geçiyorlar ve muhtemelen küçük bir çocuk gibi davranılmak istemiyorlar. Bunu göz önünde bulundurarak, çocuğunuzun bir terapist seçmenize yardım etmesine izin verin ve randevularını ne zaman planlayacaklarına karar vermelerine izin verin. Ayrıca terapinin neden iyi bir fikir olduğunu düşündüğünüzün arkasındaki araştırmayı görmelerine de izin verebilirsiniz. Takım olduğunuzu hissederlerse, önerinizi yerine getirme olasılıkları daha yüksek olabilir.