Panik Atak

Panik Atak

BlogPanik Atak

Panik atak, ani ve düzenli olarak bir panik ya da korku hissinin etkisi altında kalınan bir anksiyete bozukluğudur. Panik ataklar çok korkutucu olabilir. Panik atak meydana geldiğinde, kontrolü kaybettiğinizi, kalp krizi geçirdiğinizi ve hatta öldüğünüzü düşünebilirsiniz.

Birçok insan yaşamı boyunca sadece bir veya iki kere panik atak geçirir ve sorun, stresli durum sona erdiğinde ortadan kalkar.Ancak tekrarlayan, beklenmedik panik ataklar yaşadıysanız ve sürekli başka bir saldırı korkusuyla uzun süre geçiriyorsanız panik bozukluğu denen bir durumunuz olabilir.

Panik atakların kendisi hayati tehlike oluşturmasa da korkutucu olabilir ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak tedavi çok etkili olabilir.


Semptomlar


Panik ataklar tipik olarak herhangi bir uyarı olmaksızın aniden başlar.
Panik atakların birçok çeşidi vardır, ancak semptomlar genellikle dakikalar içinde zirve yapar. Panik atak geçtikten sonra kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz.

Panik ataklar tipik olarak şu belirti veya semptomlardan bazılarını içerir:

-Yaklaşan kıyamet veya tehlike duygusu
-Kontrolü kaybetme veya ölüm korkusu
-Ani tuvalet ihtiyacı
-Boğulma hissi
-Kulaklarda çınlama
-Üşüme
-Hızlı, çarpan kalp atış hızı
-Terlemek
-Titreme
-Boğazınızda nefes darlığı veya gerginlik
-Sıcak basmaları
-Mide bulantısı
-Karın krampları
-Göğüs ağrısı
-Baş ağrısı
-Baş dönmesiveya bayılma
-Uyuşma veya karıncalanma hissi
-Vücuttan kopuk hissetme

Bir panik atakta yukarıdaki semptomlardan en az dört tanesi aynı anda gözlemlenir. Daha azının gözlemlendiği durumlara ise kısıtlı panik atak adı verilir. Panik ataklar genellikle 5 - 20 dakika arasında sürse de, bunun bir saate kadar uzadığı vakalar gözlemlenmiştir.


"Kaç ya da savaş" yanıtı


Vücut acil bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında, beyin otonom sinir sistemine "kaç ya da savaş" cevabını harekete geçirmesini emreder. Vücut, fizyolojik değişiklikleri tetikleyen adrenalin dahil bir dizi kimyasal madde ile doludur. Örneğin, kalp atış hızı ve nefes alma hızlanır ve fiziksel savaşa veya kaçmaya hazırlanmak için kan kaslara aktarılır.

"Kaç ya da savaş" tepkisi tetiklendiğinde bir panik atak meydana geldiği söylenir. Bir kişi, televizyon seyrederken veya uyurkenzararsız ve görünüşte stressiz durumlarda bile panik atak semptomlarını yaşayabilir.Bedeni "kaç ya da savaş" tepkisini uygunsuz bir şekilde harekete geçirmeye hazırlayan faktörlerden bazıları şunlardır:


-Kronik (devam eden) stres; bu, vücudun adrenalin gibi normal seviyelerde stres kimyasalları üretmesine neden olur.
-Akut stres (travmatik bir olay yaşamak gibi); vücudu birdenbire büyük miktarlarda stres kimyasalları ile doldurabilir.
-Alışılmış hiperventilasyon; kanda yeterince karbondioksit olmadığı için kan gazlarının dengesini bozar.
-Yoğun fiziksel egzersiz; bazı insanlar için bu, aşırı tepkilere neden olabilir.
-Aşırı kafein alımı; kahve, çay ve diğer içeceklerde bulunan kafein güçlü bir uyarıcıdır.
-Hastalık; fiziksel değişikliklere neden olabilir.
-Aşırı kalabalık; sıcak veya havasız bir ortama yürümek gibi ani bir ortam değişikliği.


Kendi kendine yardım önerileri;

-Dikkatinizi semptomlarınıza odaklayan "Paniklemeyi bırak!" Veya "Rahatla!" Demeyin.
-Kendinize panik atak semptomlarının rahatsız edici olduğunu, ancak yaşamı tehdit etmediğini hatırlatın. Bu duyguları daha önce hissettiğinizi ve başınıza kötü bir şey gelmediğini güvende olduğunuzu unutmayın.
-Dikkatinizi kendi bedeninizin ve semptomlarınızın dışındaki bir şeye odaklayın. Örneğin, 100'den itibaren geriye doğru üçer sayı sayarak dikkatinizi dağıtın, sevdiğiniz bir şarkının sözlerini hatırlayın veya etrafınızdaki görüntülere ve seslere konsantre olun.
-Durumdan kaçmak, sadece panik ataklarınızın dayanılmaz olduğu algısını güçlendirecektir. Oturur ve semptomların geçmesine izin verirseniz, baş etme becerinize güven kazanırsınız.


Ne zaman doktora görünmeli?


Panik atak belirtileriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Panik ataklar son derece rahatsız edici olsa da tehlikeli değildir. Ancak panik atakları kendi başınıza yönetmek zordur ve tedavi olmaksızın daha da kötüleşebilir.

Panik atak semptomları, kalp krizi gibi diğer ciddi sağlık sorunlarının semptomlarına da benzeyebilir, bu nedenle semptomlarınıza neyin neden olduğundan emin değilseniz, birinci adımdoktor tarafından değerlendirilmek olabilir.